Rozpocznij wpisywanie...

Ustawienia i linki zewnętrzne

Biuletyn Informacji Publicznej otwiera się w nowej karcie otwiera się w nowej karcie otwiera się w nowej karcie otwiera się w nowej karcie

Wciśnij CTRL i "+", aby powiększyć widok lub CTRL i "-", aby zwiększyć.
W celu przywrócenia rzeczywistej wielkości wciśnij CTRL i "0".

...bo jest najwyższej jakości

28/08/2019

Czy zastanawiałaś/ łeś się kiedyś nad różnicą jakości wody z kranu i tej butelkowanej, dostępnej w sklepach?

Jeśli myślisz, że woda z kranu nie jest zbyt czysta, by ją pić nieprzegotowaną, a woda z butelki lepsza, bo posiada certyfikaty to czytaj dalej.
Marketing firm produkujących wodę w butelce sprawia, że chętnie ją kupujemy, bo myślimy, że pomoże nam schudnąć, gdy widzimy piękne ciała osób występujących w reklamach lub będziemy zdrowsi. Nic bardziej mylnego. Bardzo często zdarza się, że woda do butelek trafia z tego samego ujęcia, które dostarcza wodę do sieci wodociągowej. Jest to nic innego, jak woda nazywana przez producentów stołową.
W ciągu miesiąca na potrzeby naszych klientów produkujemy 4 000 000 metrów sześciennych zdatnej do picia wody. Większość dostarczamy do gospodarstw domowych – 69,2 %

i mamy podstawy by mówić Wam, że

Na grafice został zawarty napis wodę można pić prosto z kranu oraz rysunek kranu z którego spływa kropla wody.

Warto jednak wiedzieć, że jakość wody z kranu może obniżyć stan instalacji wodociągowej wewnątrz budynków, za którą Aquanet nie odpowiada, gdyż nie jest jej właścicielem. Należy zatem pamiętać o regularnych przeglądach takiej instalacji, bowiem w wodociągach Aquanet płynie woda przezroczysta i taka powinna docierać do kranu klienta.

Należy również wspomnieć, że po dłuższym czasie nieużytkowania kranu (np. po nocy), powinno się pierwszy strumień wody zużyć np. do kąpieli, a dopiero następny do picia. 

 

Jaką drogę przechodzi woda ujmowana z Warty do naszych kranów i jakie procesy sprawiają, że jest zdatna do picia.

Grafika przedstawia uproszczony schemat drogi jaką przebywa woda od ujęcia ze studni do wtłoczenia jej do sieci wodociągowej. Na schemacie wyróżnionych jest pięć etapów takich jak ujęcie ze studni, aeracja w komorze reakcji, filtry pośpieszne piaskowe, zbiornik wody czystej, dezynfekcja wody. Ostatnim zaznaczonym na schemacie procesem jest wpuszczenie wody do sieci wodociągowej.

Proces przygotowania wody do picia rozpoczyna się od ujęcia wody z rzeki Warty i przepompowania jej na stawy infiltracyjne (widoczne z autostrady), pod dnem których znajduje się gruba warstwa piasków  – naturalny filtr, przez który przesiąka woda. Dzięki nim nabiera charakteru wód podziemnych, bogatych w magnez, wapń, sód i potas oraz żelazo i mangan wytrącany w późniejszym etapie oczyszczania wody. Przesiąkanie wody przez stawy i doprowadzanie jej przez specjalne lewary (ok. 300 studni) do Stacji Uzdatniania Wody (SUW) trwa ok. 30 dni.
W SUW woda jest poddana natlenieniu (napowietrzeniu w celu wytrącenia związków manganu i żelaza. Rozpryskiwana pod dużym ciśnieniem wyłapuje z powietrza tlen, który łączy się z rozpuszczonym w wodzie manganem i żelazem. W komorze reakcji związki przechodzą z formy ciekłej w formę stałą (osad). Osad zatrzymuje się w filtrach pospiesznych. Filtry pospieszne to około dwumetrowa warstwa piasku, na którego ziarenkach osad oblepia się.
Tak oczyszczona woda trafia do zbiornika retencyjnego, w którym następuje dezynfekcja wodą chlorowaną otrzymaną z chloru gazowego. Chlor niszczy bakterie, wirusy i zapobiega ich wtórnemu rozwojowi w sieci wodociągowej. Zdezynfekowana woda jest gotowa by popłynąć do naszych kranów, trafia do sieci wodociągowej i możemy ją pić bezpiecznie bez przegotowania.


Jakość wody cały czas sprawdzana jest przez pracowników laboratorium. Ponadto w Aquanet funkcjonuje system biomonitoringu (w oparciu o małże oraz bakterie luminescencyjne), którego celem jest sygnalizowanie potencjalnych skażeń wody przeznaczonej do celów konsumpcyjnych. Informacje o systemach biomonitoringu można odnaleźć na naszej stronie: biomonitoring w oparciu o małże biomonitoring w oparciu o bakterie luminescencyjne.

Jakie związki znajdują się w wodzie i jakie normy spełniają możecie sprawdzić klikając w link