Rozpocznij wpisywanie...

Fontanna na Jeziorze Malta

Fontanna Aquanet na jeziorze Malta

Największą pływająca fontannę w Polsce można podziwiać na poznańskiej Malcie od 29 czerwca 2003 roku, kiedy to z okazji 750-cio lecia lokacji miasta uruchomiono ją po raz pierwszy. Wówczas było to jeden słup wody o wysokości 60 metrów.

W roku 2010 fontanna została zmodernizowana przez pracowników Aquanetu i zyskała nowy wizerunek. Obecnie sika wodą z 13-tu dysz: jednej 60-metrowej, czterech 20-metrowych i ośmiu 10-metrowych. W 2012 roku fontanna zyskała więcej kolorowych lamp, dzięki którym wieczorem na jeziorze w centrum Poznania każdy może podziwiać  jeszcze bardziej kolorowy spektakl wody i światła.

Fontanna jest zasilana przez pompy głębinowe o wydajności 8 litrów na sekundę. Przy takich parametrach trzeba 36 lat pracy, by przepompować całą wodę jeziora. Wokół fontanny oznaczono specjalnymi bojami 20-metrową strefę bezpieczeństwa. Wytryskująca z dysz woda, której ciężar wynosi 250 kilogramów opada w granicach tej strefy. Oprócz niewątpliwych walorów estetycznych fontanna pełni także funkcję praktyczną. Rozbijające się o powierzchnię wody strugi wody, przyczyniają się do napowietrzenia jeziora, tworząc wokół specyficzny mikroklimat. Projektanci zadbali o to, by urządzenia nie zagrażały faunie i florze samego jeziora i otaczających go brzegów.

Czas pracy fontanny:

    - w dni robocze od godziny 7:00 do 24:00
    - w soboty, niedziele i święta od godziny 8.00 do 24.00
    - wydarzenia kulturalne i sportowe do ok. 02.00
    - oświetlenie fontanny - godzina 20.30 do 24:00

W okresie zimowym, tj. od października do maja fontanna jest nieczynna z powodu niskich temperatur oraz koniecznych przeglądów i konserwacji.