Rozpocznij wpisywanie...

Ustawienia i linki zewnętrzne

Biuletyn Informacji Publicznej otwiera się w nowej karcie otwiera się w nowej karcie otwiera się w nowej karcie otwiera się w nowej karcie

Wciśnij CTRL i "+", aby powiększyć widok lub CTRL i "-", aby zwiększyć.
W celu przywrócenia rzeczywistej wielkości wciśnij CTRL i "0".

Historia

11/04/2012

Pomysł wybudowania w Koziegłowach oczyszczalni ścieków dla Poznania powstał już w 1954 roku. Jej budowę rozpoczęto jednak dopiero w 1974 roku i zakończono w grudniu 1985 roku, kiedy to po raz pierwszy oczyszczono ścieki z aglomeracji poznańskiej.

W latach 90-tych zmieniły się przepisy i wzrosły wymagania wobec technologii oczyszczania ścieków. Aby COŚ mogła je spełnić, konieczna była jej modernizacja. W roku 1996 rozpoczęto budowę części biologicznej oraz modernizację i rozbudowę istniejącej oczyszczalni mechanicznej w związku z docelową przepustowością wynoszącą 200 000 m3 na dobę. Inwestycja zakończyła się w 2001 roku. W następnych latach ciągi technologiczne i obiekty na COŚ podlegały licznym modernizacjom i udoskonaleniom, również w ramach projektów unijnych. Proces inwestycyjny trwa do dziś. Dzięki tym zmianom woda trafiająca do rzeki Warty od lat osiąga wyższe parametry czystości od tej, która w niej płynie.