Rozpocznij wpisywanie...

IV Festwial Resort Stara Gazownia

 

Po rocznej przerwie w ostatni sierpniowy weekend (27-30.08.2015) odbył się Festiwal Resort Stara Gazownia. Była to czwarta już edycja tej imprezy.  

Festwial miał miejsce w centrum Poznania: Stary Rynek, Pawilon Nowej Gazowni, Stara Rzeźnia i Brama Poznania.

Na festiwalu poznańskie teatry tradycyjnie zaprezentowały swój dorobek artystyczny, w programie znalazły się spektakle już znane oraz premiery - szykowane specjalnie na Festiwal. 

Wszystkie wydarzania prezentowane w ramach Festiwalu były darmowe.

Głównym punktem artystycznym były oczywiście spektakle wieczorne.
W programie zaplanowano 6 spektakli, w tym 2 premiery:

GRUPA CIRCUS FERUS_FREAK SHOW oraz SERCE POLSKI

Teatr Retusz _ EAU DE PARFUM

Teatr BIURO PODRÓŻY _ MISTRZ GŁODU

Teatr Fuzja _ SPEKTAKL PREMIEROWY

ASOCJACJA 2006_IN BIVIO - PREMIERA

Koncerty i klub festiwalowy:

przed i po spektaklach funkcjonował klub festiwalowy - Pies Andaluzyjski, gdzie było można poczuć atmosferę Festiwalu, podyskutować z artystami i posłuchać koncertów poznańskich muzyków formacji DYZMATRONIK.

Piknik Artystyczny:

na Starym Rynku pojawiło się miasteczko sztuki. Dla dzieci i młodzież w dniach 29 i 30 sierpnia (sobota, niedziela) przygotowano warsztaty artystyczne, zabawy animacyjne i spektakle.

  • Teatr Fuzja _ELMER SŁOŃ W KRATKĘ
  • Skansen Teatralny _PRZYGODY BOBRA PLUSKA

 

Organizatorem Festiwalu jest Stowarzyszenie Spółdzielnia Teatralna

Aquanet SA było sponsorem głównym wydarzenia.

PROGRAM

SPEKTAKLE

Teatr Retusz _ EAU DE PARFUM

Duszą każdej istoty jest jej zapach. Ludzie bowiem mogą zamykać oczy na wielkość, na grozę, na piękno, i mogą zamykać uszyna melodie albo bałamutne słowa. Ale nie mogą uciec przed zapachem. Zapach bowiem jest bratem oddechu. Ludzie nie mogąsię przed nim obronić, jeżeli chcą żyć.[Patrick Süskind_Pachnidło]

Każdy z nas pożąda, dąży za czym, za kimś. Bardziej lub mniej - wszyscy pragniemy. Pragniemy posiadania kogoś, zawładnięcia jego ciałem, umysłem, jego zmysłami, duszą. Pragniemy być kimś innym. Pragnę być kimś innym. Muszę być kimś!

Jak można być samotnym w swoim pożądaniu? Jak daleko sięgają granice pożądania? Jak bardzo można je przekroczyć?

Spektakl EAU DE PARFUM poprzez cielesność ruchu i tańca wkracza w świat pożądania, świat szaleństwa, którego nie da się zatrzymać.

Grupa Circus Ferus _ FREAK SHOW

Freak Show były to wystawy biologicznych rarytasów (zarówno ludzi, jak i zwierząt) popularne w Europie i Stanach Zjednoczonych od połowy XIX do połowy XX wieku. Zmiany w kulturze popularnej i rozrywce oraz zmiana postaw dotyczących różnic fizycznych, doprowadziły do upadku formuły dziwacznego pokazu jako formy rozrywki. Teraz Freak Show wraca i to w wielkim stylu!

Oto przed państwem:

najprawdziwszy z prawdziwych,

najbardziej przerażający z przerażających,

najzabawniejszy z najśmieszniejszych

i najbardziej fantastyczny

...z rzeczywistych,

jedyny w swoim rodzaju, niepowtarzalny:

Freak show!

Zespół: Grzegorz Ciemnoczołowski, Agata Elsner, Kuba Kapral, Łukasz Kowalski, Kacper Lipiński, Karolina Pawełska, Dominik Złotkowski

Scenariusz i reżyseria: Zespół

Scenografia, kostiumy: Ewa Bone, Magda Deput, Ewa Kozubal

Muzyka: Jacek Kolasa

Grupa Circus Ferus _ SERCE POLSKI

To pokaz niezwykłych show z całego kraju!

To konkurs z duszą!

To wspaniała rozrywka!

To pytanie o naszą tożsamość z uśmiechem na twarzy!

Wyselekcjonowane grupy z całego kraju stają ze sobą w szranki, by jak najtrafniej wyrazić istotę polskości. Na jakie wyżyny patriotyzmu wespnie się Towarzystwo Gimnastyczne im. Jakuba Szeli? Co o kwintesencji ojczyzny powie nam Grupa Poetycka “Światełko”? Gdzie serce Polski znajdzie Zespół Pieśni i Tańca “Fever”? A może Kółko Teatralne “Quo vadis” odpowie najlepiej na pytanie: gdzie najmocniej bije serce polski?

GŁÓWNA WYGRANA: EKSKLUZYWNA WYCIECZKA ŚLADAMI POLONII.
Fundatorem nagrody głównej jest producent Sera Cepolskiego.

„Serce Polski” to spektakl uliczny w konwencji festynu: jest prowadzący imprezę, są różnorodne zespoły – taneczne, teatralne, śpiewacy.

Scenariusz, reżyseria, scenografia, kostiumy: Circus Ferus

Choreografia: Kacper Lipiński

Muzyka: Bartłomiej Frank

Głos: Andrzej Majos

Zespół: Agata Elsner, Grzegorz Ciemnoczołowski, Anna Januchowska, Kuba Kapral, Kacper Lipiński, Łukasz Kowalski, Justyna Paluszyńska, Michał Paszkowski, Karolina Pawełska, Barbara Prądzyńska, Arkadiusz Kos, Artur Śledzianowski, Dominik Złotkowski.

Teatr Biuro Podróży _ MISTRZ GŁODU

Inspiracją do spektaklu jest twórczość Franza Kafki, a przede wszystkim opowiadanie „Głodomór”. Spektakl w metaforyczny sposób syntetyzuje społeczne lęki i uprzedzenia. Ukazuje próżność i egocentryzm jednostki prowadzący do irracjonalnych aktów. Przedstawienie konfrontuje drogę ascezy ze światem kolorowej konsumpcji. Opowiada o świadomym wykorzystaniu ludzkiej wrażliwości, po to, by trwał show. Konsekwencje spontanicznej deklaracji wzięcia udziału w konkursie na Mistrza głodu są  nieoczekiwane. Widzowie stają się świadkami medialnego rytuału, jakim jest głodówka, czekając na finalny akt...

SPEKTAKLE PREMIEROWE

Asocjacja 2006 _ IN BIVIO-IMPERIUM DOBRAWA / PERMIERA

Asocjacji 2006 od kilku lat organizuje w Poznaniu wędrowne wydarzenia (spektakle, parady itp.) o rozbudowanej formie plastycznej.

W roku 2014, w dniu patronów Miasta Poznania (29 czerwca), została zaprezentowana pierwsza część teatralnego tryptyku, rozpoczynająca opowiadanie historii o okolicznościach przyjęcia chrztu przez Mieszka I. Spektakl nosił nazwę „Imperium – Dobrawa”.

W pierwszej części tryptyku, widzowie zapoznali się z historią Dobrawy i Mieszka sprzed ich spotkania, do momentu zawarcia przez nich związku.

Kolejna będzie inscenizacją opowiadającą o wędrówce orszaku czeskiej księżniczki już pod opieką i ochroną Mieszka I.

Ta część wędrownego przedstawienia będzie o drodze, jaką przebyła Dobrawa. Począwszy od wyruszenia z Czech i dotarcia do współczesnej Wielkopolski. Ważnym wątkiem, który planujemy poruszyć, będzie zwrócenie uwagi na bogactwo, jakie ze sobą zabrała. Nie chodzi tu o kosztowności, czy sam posag, ale uczonych i naukę, która być może tylko dzięki niej trafiła wtedy do Kraju Polan. Druga część opowieści o Dobrawie oprze się na mądrości księżnej i pochwale budowania pozytywnych relacji z sąsiadami. W scenariuszu nie zabraknie intryg, które uknuje papieski legat.  Będzie miał na to całą drogę z Czech do Polski.

Spektakl nie zakończy się jednak na uroczystym Chrzcie Polski, ponieważ to jeszcze tylko preludium. Dopiero w 2016 roku, w trzeciej, ostatniej części tryptyku teatralnego przedstawimy finałowe wydarzenia związane z Chrztem Polski i będziemy świętować jego 1050. rocznicę.

TEATR FUZJA – SPEKTAKL PREMIROWY

Teatr Fuzja przedstawi postapokaliptyczną, mroczną i mocną wizję świata, gdzie znane normy społeczno-kulturowo-polityczne nie mają już racji bytu. Znany nam świat przestał istnieć.

KONCERT

DYZMATRONIK

Poznańska formacja, która nie dając zaszufladkować się w żadnym z  gatunków, stworzyła własny, „trup-hop”.

Jest tu ambient, nuta lat osiemdziesiątych, minimal i wiele eksperymentów, a przede wszystkim słowa. Dyzmatronik z dużym poczuciem humoru opowiada historie ludzi swojego pokolenia.

Maciej Maciora Balcewicz i Artur Sosen Klimaszewski zaczęli współpracę w 2010 roku. Jak to zazwyczaj bywa trafili na siebie przypadkiem i stwierdzili, że trzeba połączyć światy tak różne jak okolice hip-hopu (w których obracał się Maciora) i muzykę ilustracyjną (jaką zajmuje się Sosen). Najciekawsze rzeczy dzieją się przecież na styku gatunków.  W 2014 roku do zespołu dołączył Jakub Gonzo Woźniak, który gra na gitarze, i wspiera grupę wokalnie. Gonzo dodał do trup-hopowego brzmienia rockową barwę.

PIKNIK ARTYSTYCZNY

Warsztaty:

  • Podwodny świat: Malowanie na grubej foli malarskiej obrazu
  • Wodne pluszaki: ośmiornice, pluszowe zabawki
  • Co mieszka w stawach?: tworzenie bobra i żabek
  • Pirackie przygody: tworzenie pirackich czapek i przepasek na oko
  • Rybki: dwustronne ozdabianie rybek zawieszonych na sznurku

Spektakle:

  • Teatr Fuzja _ ELMER SŁOŃ W KRATKĘ

Opowieść o przygodach wyjątkowego słonia, który mimo tego, że wyróżnia się ze stada i tak ma wielu przyjaciół i tworzy sytuacje sprzyjające integracji grupy. Elmer to niesamowity słoń, który utwierdza dzieci w przekonaniu, że inny wcale nie znaczy gorszy. Od razu zjednuje sobie sympatię maluchów, bo nie dosyć że śmieszny, to świat jego przeżyć jest bardzo podobny do tego, jaki reprezentują najmłodsi. Jego przygody pełne są pozytywnych emocji, radości, zabawy i śmiechu.

Razem z Elmerem dziecko odkrywa swoje indywidualne talenty, uczy sie tolerancji i otwartości, buduje poczucie własnej wartości i przekonuje się, że warto poznawać świat i zdobywać przyjaciół. Inny czyli równy, czyli ciekawszy, wnoszący coś nowego do naszego życia. Elmer prostymi środkami chwali subtelność, inteligencję i wyrozumiałaość. I przede wszystkim bawi małych, jak i dużych. Przygody słonia oparte są na serii książek przeznaczonych dla najmłodszych dzieci. Twórczość Davida McKee dotarła do ponad 30 krajów i przetłumaczona została na kilkanaście języków.  Przygody słonia w kratkę są entuzjastycznie przyjmowane przez dzieci i rodziców na całym świecie. W roku 2014 Elmer obchodził
25. urodziny. Warto być sobą i warto mieć przyjaciół!

  • Skansen Teatralny _ PRZYGODY BOBRA PLUSKA

To prosta historia leśnych przyjaciół, którzy wyruszają na poszukiwania jednego z nich, mianowicie Świstaka. Wspólnie z narratorem-przewodnikiem przemierzają przez leśne miejsca, poznając różne zagadnienia związane z ekologią i przyrodą. Każde dziecko odnajdzie wśród bohaterów swojego ulubieńca, którym może stać się pracowity bóbr, mądra sowa, zabawny zając, łakomy lisek, wyluzowany świstak, dobry dzięcioł, dumne drzewo czy chora rzeka. Jaki będzie koniec? Czy zwierzakom uda się uratować przyjaciela?

 

Plakat Festiwalu do pobrania.

Więcej informacji na: www.facebook.pl/FestiwalStaraGazownia