Rozpocznij wpisywanie...

Ustawienia i linki zewnętrzne

Biuletyn Informacji Publicznej otwiera się w nowej karcie otwiera się w nowej karcie otwiera się w nowej karcie otwiera się w nowej karcie

Wciśnij CTRL i "+", aby powiększyć widok lub CTRL i "-", aby zwiększyć.
W celu przywrócenia rzeczywistej wielkości wciśnij CTRL i "0".

Najczęściej zadawane pytania

28/08/2019

Czy woda dostarczana z ujęć Aquanet jest bezpieczna dla zdrowia?

TAK, woda z Aquanetu jest czysta mikrobiologicznie, zawiera duże ilości związków wapnia i magnezu, a ponadto jest często kontrolowana pod względem składu jakościowego - od ujęcia wody aż do kranu u klienta. Woda produkowana przez nas zawiera naturalne składniki mineralne, do których zaliczamy m.in. sole wapnia, magnezu, żelaza. Na naszej stronie publikujemy szczegółowe dane przedstawiające jakość poznańskiej wody  w odniesieniu do norm polskich i Unii Europejskiej - informacje te można odnaleźć tutaj.

Stosowane przez Aquanet technologie uzdatniania oraz produkcji wody są nowoczesne i niezawodne. Wpływa to na doskonałą jakość wytwarzanej kranówki, którą nasi Klienci z każdym rokiem chwalą coraz bardziej.

Ogromny wpływ na lepszą jakość naszej wody miała zakończona w  2015 modernizacja Stacji Uzdatniania Wody w Mosinie, a wraz z nią wprowadzenie nowej technologii uzdatniania wody. W roku 2016 natomiast dla osiągnięcia jeszcze lepszej jakości wody w całym systemie, przyczyniła się nowa pompownia sieciowa na SUW „Wiśniowa” wraz z montażem lamp UV. Wpłynęło to korzystnie na zwiększenie bezpieczeństwa zdrowotnego wody poprzez zmniejszenie stosowanych środków dezynfekcyjnych.

 

Czy należy się obawiać żółtego koloru wody?

W wodociągach Aquanet płynie woda przezroczysta i taka powinna docierać do kranu klienta. Jeżeli w kranie pojawia się okresowo woda w kolorze żółtym, poza tym, że nie wygląda ładnie, nie ma szkodliwego wpływu na zdrowie. Kolor żółty świadczy o zwiększonej zawartości związków żelaza, wytrącanych nie z rur sieci wodociągowej Aquanetu, lecz z instalacji wewnętrznej, za którą Aquanet już nie odpowiada, gdyż nie jest jej właścicielem. Wówczas należy taką instalację sprawdzić.

Należy również wspomnieć, że po dłuższym czasie nieużytkowania kranu (np. po nocy), warto pierwszy strumień wody pojawiający się zaraz po odkręceniu kurka zużyć np. do kąpieli, a dopiero kolejny do picia.

 

Co oznacza metaliczny zapach wody?

W przypadku takiego zapachu, często kojarzonego z zapachem chloru, nie należy mieć obaw o szkodliwy wpływ takiej wody na zdrowie. Woda musi być poddana chlorowaniu, celem dezynfekcji (eliminacji wszelkich mikroorganizmów). Aquanet stosuje do dezynfekcji najniższe możliwe dawki chloru, jednak na tyle skuteczne, by zapewnić każdemu odbiorcy bezpieczną bakteriologicznie wodę.


Czy woda twarda jest zdrowa?

TAK, twardość wody jest spowodowana obecnością składników mineralnych, głównie soli wapnia i magnezu. Im woda twardsza tym większa ich zawartość, a przecież obecność związków wapnia  i magnezu w wodzie jest wskazana z uwagi na zdrowie człowieka. Szacuje się, że w typowej dziennej diecie przeciętnego Polaka brakuje 30 % tych bardzo potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu biopierwiastków. Ich niedobory w diecie można znacznie zniwelować pijąc wodę zawierającą te minerały. Ludzie korzystający z wody twardej mają na ogół niższe ciśnienie krwi, powolniejszy rytm serca oraz niższy poziom cholesterolu od konsumentów wody miękkiej. Wapń i magnez są niezbędne w diecie. Pierwiastki te są znacznie łatwiej przyswajalne z wody niż pożywienia. Magnez zawarty w wodzie wchłania się 30 razy lepiej niż zawarty w pożywieniu. Dodatkowo proces przetwarzania żywności (np. gotowanie) powoduje 30-75% utratę tego pierwiastka.
Magnez bierze udział w ponad 300 procesach biochemicznych i dlatego decyduje o prawidłowej czynności układu immunologicznego i nerwowo-mięśniowego. Zapobiega chorobom nowotworowym, miażdżycy naczyń krwionośnych, zawałom i kamicy nerkowej. Zapobiega zaburzeniom ciąży i opóźnieniom rozwoju płodu. Przeciwdziała stresom, zmniejsza napięcie nerwowe, likwiduje zaburzenia pracy serca i szkodliwe skutki działania alkoholu. Chroni przed zatruciami związkami fluoru, rtęci, ołowiu i innych metali ciężkich oraz zmniejsza skutki wpływu zanieczyszczeń przemysłowych na organizm.

Na niedobór magnezu narażeni są mieszkańcy okolic, gdzie występuje woda miękka. Natomiast woda twarda, zawierająca w przybliżeniu dwa razy więcej wapnia niż magnezu, ma dobroczynny wpływ na serce. Magnez w większych stężeniach (powyżej 250 mg Mg/dm3) nadaje wodzie gorzki smak. Woda zawierająca magnez o stężeniu powyżej 100 mg Mg/dm3 może działać przeczyszczająco.

Wapń jest podstawowym składnikiem kości i zębów. Wpływa korzystnie na przemianę materii i jest niezbędny do utrzymywania normalnej czynności serca i prawidłowej aktywności układu mięśniowo-nerwowego. Ułatwia leczenie niektórych procesów zapalnych, zapobiega chorobom nowotworowym i osteoporozie. Aby dostarczyć codziennie wapń, którego nasz organizm potrzebuje woda z kranu jest najprostszym rozwiązaniem.

 

Co oznacza biały kolor wody?

Woda o białym zabarwieniu może świadczyć o zapowietrzeniu instalacji wewnętrznej, za którą Aquanet nie odpowiada, gdyż nie jest jej właścicielem. Wówczas należy taką instalację sprawdzić i prawdopodobnie doszczelnić.

 

Czy poznaniacy bez obaw mogą pić wodę z kranu bez przegotowania? Czy również dzieci?

TAK. Przegotowanie wody ma jedynie sens w sytuacji, gdy chcemy zaparzyć sobie kawę lub herbatę, lub po prostu podnieść temperaturę wody, która pobierana prosto z kranu jest bardzo zimna (w ciągu roku waha się do 8-15 0C). Z tego powodu warto podawać dzieciom wodę wodociągową po odstaniu, podgrzaniu lub przegotowaniu i ostudzeniu. W przypadku bardzo małych dzieci najlepszym rozwiązaniem będzie podawanie im wody przegotowanej i ostudzonej, gdyż tak przygotowana nie zawiera już chloru, na który tak małe dzieci mogą być bardziej wrażliwe.

 

Gdzie dostarczamy wodę z ujęć Aquanetu?

Aquanet zaopatruje w wodę ponad 900 000 mieszkańców Poznania i okolicznych gmin. Woda pozyskiwana jest z 17 ujęć i uzdatniana w 16 stacjach zlokalizowanych na terenie Poznania oraz gmin ościennych.

Woda z Aquanetu transportowana jest siecią wodociągową o długości prawie 2,4 tys. km, którą systematycznie sprawdzamy, remontujemy, wymieniamy oraz rozbudowujemy.

 

Obraz przedstawia mapę prezentującą obszar działalności Spółki Aquanet. Na mapie wyróżnieni są obecni akcjonariusze Spółki a mianowicie: Poznań, Kórnik, Luboń, Swarzędz, Mosina, Czerwonak, Murowana Goślina, Puszczykowo, Brodnica, Suchy Las. Mapa pokazuje również hurtowych odbiorców wody są to: Dopiewo, Kleszczewo, Komorniki, Rokietnica, Tarnowo Podgórne. Na mapie zaznaczono także gminy Ostroróg oraz Mieścisko współpracujące z Aquanet na zasadzie kapitałowej.

Hurtowi odbiorcy wody - to gminy, które korzystają z naszej wody okresowo, w czasie wzmożonego poboru wody (np. latem) - na co dzień dostarczają mieszkańcom wodę z własnych ujęć i stacji uzdatniania wody.