18.06.2025
Na ulicach Poznania oraz na terenie kilkudziesięciu firm i instytucji stanęły koziołki przygotowane przez naszą spółkę. To element obchodów 160-lecia poznańskich wodociągów.
Charakterne koziołki, które zgodnie z legendą uciekły spod noża kuchmistrza prosto na wieżę ratusza, są bezsprzecznym symbolem stolicy Wielkopolski. Dekadę temu stały się także jednym z symboli jubileuszu 150-lecia przedsiębiorstwa wodociągowego. Figury ozdobiły wtedy przede wszystkim obiekty Aquanetu i instytucji, które „zaprosiły” je do siebie.
- Tym razem, znów przy okazji naszej rocznicy, koziołki staną też w dziesięciu punktach miasta. Jestem przekonany, że będą cieszyć oko mieszkańców i staną się atrakcją turystyczną – podkreśla prezes Aquanetu Paweł Chudziński.
Kolorowe figury zagościły w okolicy Bramy Poznania, przy parku Wilsona, w parku Stare Koryto Warty, w parku Jana Pawła II, w parku Wodziczki, przy hali Arena, przed Stadionem Miejskim przy ul. Bułgarskiej, przy stacji kolejki Maltanka, na ul. Św. Marcin, na skwerze Łukasiewicza.
- Nie byłoby to możliwe bez zaangażowania wszystkich instytucji, na terenie których zainstalujemy koziołki. Podziękowania należą się jednostkom miejskim: ZZM, ZDM, POSiR, a także MTP i Poznańskiemu Centrum Dziedzictwa. Gorąco dziękuję też wszystkim instytucjom, które postanowiły włączyć się w akcję ulokować koziołki u siebie – dodaje Paweł Chudziński.
Wśród partnerów akcji znalazły się 23 podmioty: Advatech Sp. z o.o., Airpol Sp. z o.o. (Przedsiębiorstwo Produkcji Sprężarek), BBF, Bemo Motors, Computacenter, COROL sp. z o.o., Eko-Tom, Enea S.A., FRU FRU, Karlik, KKS Lech Poznań, Lisner, MPGM, Politechnika Poznańska, Sii Sp. z o.o., Terlan, Termy Maltańskie sp. z o.o., Unilever, US Army Garisson, Veolia, VML Enterprise Solutions Sp. z o.o., VRP Sp. z o.o., Wydawnictwo Poznańskie sp. z o.o.
Odwiedźcie stronę aquanetowekoziolki.pl, nasz kanał YouTube i media społecznościowe, żeby zobaczyć jak sympatyczne zwierzaki przebiegły przez miasto i gdzie dokładnie się zatrzymały.
30.04.2025
29 kwietnia br. Aquanet S.A. została poinformowana o możliwym wycieku danych Klientów Spółki. Przeprowadzona analiza potwierdziła, że do zdarzenia rzeczywiście doszło, a źródłem wycieku był system EBOK. Zespół specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa analizuje zakres i skutki ataku.
Dotychczasowe analiza pokazuje, że w przypadku części Klientów doszło do utraty poufności danych osobowych, takich jak:
W bazie systemu EBOK nie znajdują się nr PESEL, ani nr dowodu osobistego.
Jako, że w wyniku zdarzenia swoją poufność utraciła informacja jedynie o charakterze kontaktowym na jego skutek Klienci nie powinni doświadczyć poważnych negatywnych konsekwencji. Informujemy jednak, że:
W celu zminimalizowania skutków naruszenia:
Klientom zalecamy:
Jeśli dowiedzą się Państwo o wykorzystaniu swoich danych przez osobę nieuprawnioną prosimy o jak najszybsze przekazanie nam tej informacji.
W razie pytań związanych z opisywaną sytuacją prosimy Klientów o kontakt z Inspektorem ochrony danych Panem Jakubem Wietrzyńskim, e-mail: iod@aquanet.pl.
Przepraszamy za zaistniałą sytuację. Dokładamy wszelkich starań, aby zminimalizować jej skutki i zapobiec podobnym zdarzeniom w przyszłości.
14.04.2025
Informujemy, że dnia 2.05.2025 (piątek) nasz Punkt Obsługi Klienta (ul. Dolna Wilda 126) będzie nieczynny.
09.04.2025
Nawadnianie lasów wodami opadowymi z kanalizacji deszczowej – to założenie realizowanego w Poznaniu projektu leśnej retencji. To sprawdzone, precyzyjnie projektowane i planowane w wieloletniej perspektywie działanie, wychodzące naprzeciw postępującym zmianom klimatu. Przedsięwzięcie jest realizowanie dzięki współpracy miejskich spółek Aquanet i Aquanet Retencja z Zakładem Lasów Poznańskich oraz Lasami Państwowymi.
Lasy pokrywają ponad 15 proc. powierzchni Poznania i są jednym z najcenniejszych zasobów przyrodniczych miasta. Niestety, ostatnie lata niosące ze sobą podwyższone temperatury, dłuższe okresy parowania i niemożliwe do wchłonięcia przez podłoże opady nawalne, w glebie jest coraz mniej wody. Cierpi na tym cały leśny ekosystem, co najdobitniej pokazuje rosnąca liczba obumierających drzew.
- Postępująca urbanizacja potęguje ten efekt, dlatego musimy mądrze przeciwdziałać efektom zmian klimatu - podkreśla Natalia Weremczuk, z-ca prezydenta Poznania. - Realizowany w Poznaniu projekt retencji w lasach stanowi świetny przykład długofalowego, strategicznego myślenia o adaptacji do nowej rzeczywistości. Najważniejsze jest to, że mówimy o rozwiązaniu, które działa, dzięki niemu uratowaliśmy bezcenny dla miasta rezerwat przyrody Żurawiniec – dodaje.
Ulokowany na północy miasta rezerwat ulegał degradacji z powodu obniżania się poziomu wód gruntowych. Dzięki zaangażowaniu leśników, naukowców Uniwersytetu im. Adam Mickiewicza, lokalnej społeczności, urzędników i grona specjalistów teren przeszedł rewitalizację. Do rezerwatu, po wstępnym oczyszczeniu, przerzucono wodę z kanalizacji deszczowej.
- Dziś nie mamy wątpliwości, że ta operacja zakończyła się sukcesem. Dlatego już w 2022 r. przyjęliśmy zasady współpracy, żeby rozwijać ten projekt. Za budowę tzw. ujęć wody deszczowej odpowiedzialny jest Aquanet, za rozprowadzenie wody na terenie leśnym – ZLP, całość przedsięwzięcia koordynuje natomiast Aquanet Retencja – wyjaśnia wiceprezes Aquanetu Anna Graczyk.
Pilotażowe inwestycje powstaną na Podolanach i w Lesie Piątkowskim. Niebawem rozpocznie się przetarg na zaprojektowanie rozwiązań, a realizacja jest planowana do 2028 r. W rejonie ul. Marciniaka wody opadowe zostaną przerzucone z rowu Wierzbak do istniejącego obniżenia terenu, na którym do dziś widać jego historyczny przebieg. Z kolei przy realizacji inwestycji w Lesie Piątkowskim wykorzystane będą wody opadowe z kanalizacji deszczowej w ul. Umultowskiej. Projekt zakłada podczyszczanie wód opadowych, możliwość odcięcia systemów w zimie z powodu zasolenia, minimalną ingerencję w strukturę lasu oraz wykorzystanie naturalnego ukształtowania terenu do tworzenia obszarów infiltracji, czyli przesiąkania wód do gruntu.
- Kierujemy wody opadowe z terenów uszczelnionych na leśne, która działają jak naturalna gąbka – mówi prezes spółki Aquanet Retencja Hanna Madajczyk. – Co zyskujemy? Poprawę warunków wegetacji w okresach suszy, podniesienie poziomu wód gruntowych, ale także odciążenie sieci kanalizacji deszczowej i rowów, co znacznie poprawia nasze bezpieczeństwo, a docelowo pozwala też zoptymalizować koszty gospodarowania wodą – wylicza.
Już dziś przygotowywany jest grunt do kolejnych inwestycji, by po przeprowadzeniu pilotażu płynnie przejść do realizacji kolejnych zadań. W ostatnich tygodniach Aquanet podpisał umowy z wykonawcami koncepcji dla kolejnych siedmiu lokalizacji:
- w rejonie ul. Beskidzkiej, [L1],
- w rejonie ul. Żarnowieckiej, przy jeziorze Rusałka, [L2],
- na terenie Strzeszyna, [L3],
- w rejonie Leśnych Skrzatów i Lasu Marcelińskiego [L4],
- przy ul. Gdyńskiej [L5],
- przy pętli tramwajowej na Miłostowie [L6],
- na rowie Darzynka przy ul. Borówki. [L7].
W znakomitej większości są to tereny poznańskich lasów komunalnych. We współpracę zaangażują się też lokalne nadleśnictwa.
– Pamiętajmy, że lasy komunalne i państwowe w wielu miejscach ze sobą sąsiadują, a woda nie zna granic. Współdziałanie jest całkowicie naturalne i już przynosi wymierne korzyści środowiskowe – uważa Łukasz Polakowski, dyrektor Zakładu Lasów Poznańskich. – Taka współpraca będzie nieodzowna choćby przy wdrażaniu leśnej retencji na rowie Darzynka – dodaje.
Blisko 60 proc. areału lasów w Poznaniu stanowi samorządową własność komunalną kolejne 30 proc. to lasy państwowe, a pozostałe 10 proc. należy do innych podmiotów, głównie prywatnych. Wszystkie te tereny są w równym stopniu narażone na skutki zmian klimatu, a rozwój projektu leśnej retencji może znacząco pomóc w adaptacji do coraz trudniejszych warunków.
31.03.2025
29 marca 1865 r. poznański magistrat zatwierdził „zaprowadzenie wodociągów miejskich”. Była to przełomowa decyzja, dzięki której w ramach miasta powstała nowoczesna, zorganizowana struktura odpowiedzialna za dostawę wody, a w nieco dalszej perspektywie skanalizowanie miasta. Spółka Aquanet chce świętować jubileusz 160-lecia poznańskich wodociągów razem z mieszkańcami.
Już w średniowieczu mieliśmy rurmistrzów i nosiwodów. Wodę czerpano wówczas drewnianymi rurami głównie z Bogdanki. W 1847 r. hrabia Edward Raczyński wybudował drewniane wodociągi, w których płynęła woda ze wzgórz winiarskich. Jednak liczba mieszkańców rosła, a warunki sanitarne się pogarszały. Mieszkańcy coraz głośniej wyrażali swoje niezadowolenie, a problem dostrzegały też niemieckie władze Poznania. Poskutkowało to podjętą w 1865 r. uchwałą, która dała podwaliny pod budowę sieci wodociągowej i kanalizacyjnej
Wtedy ruszyła też budowa Wasserwerke przy Grabenstrasse, czyli Zakładu Wodociągowego przy Grobli. Obiekt zaczął działać już rok później, a w kolejnych latach był wielokrotnie modernizowany. Tak zaczęła historia, którą dziś kontynuuje spółka Aquanet.
- Dziś to nowoczesne i sprawne przedsiębiorstwo, które należy do ścisłej czołówki firm z branży wodociągowo-kanalizacyjnej w Polsce - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Dzięki współpracy z Aquanetem sprawnie zinwentaryzowaliśmy i wymieniliśmy infrastrukturę wodno-kanalizacyjną w centrum miasta. Spółka aktywnie inwestuje też w nowe technologie, razem z Veolią Poznań szukając sposobów na odzyskiwanie ciepła że ścieków komunalnych. Teraz stoją przed nią kolejne wyzwania związane ze skutecznym zatrzymaniem wody w mieście i budową zbiorników retencyjnych. Jestem przekonany, że one również zakończą się sukcesem.
Spółka dostarcza usługi do blisko 900 000 mieszkańców aglomeracji poznańskiej. Zarządzana przez nią sieć wodociągowa liczy 2600 km, a kanalizacja sanitarna 2500 km – to odległość jaką w linii prostej pokonamy z Poznania do Madrytu. Wykonany w ostatnich dekadach skok cywilizacyjny był możliwy dzięki aktywnemu zabieganiu o środki unijne, co działo się już w okresie przedakcesyjnym. Skuteczne i sukcesywne działanie pozwoliło na pozyskanie dotychczas przeszło 1,1 miliarda złotych dofinansowań z Brukseli. Modernizacja infrastruktury i stałe podnoszenie standardów są dostrzegane przez mieszkańców – najnowsze badania przeprowadzone na zlecenie spółki pokazują, że aż 47 proc. poznaniaków regularnie pije kranówkę.
Świętujmy wspólnie
- Jesteśmy dla mieszkańców i wspólnie z mieszkańcami chcemy świętować nasz jubileusz. Pierwszym widocznym akcentem w przestrzeni miejskiej będą aquanetowe koziołki. Koziołki są symbolem Poznania, ale przez ostatnią dekadę stały się też nierozłącznie związane z Aquanetem. Dziesięć lat temu, kiedy obchodziliśmy nasze 150-lecie, przygotowaliśmy figury, które stanęły na terenie naszych obiektów, a także wielu innych firm i instytucji. W tym roku kolorowe koziołki trafią również na ulice naszego miasta – zapewnia prezes Aquanetu Paweł Chudziński.
Wypatrujcie ich, kiedy zrobi się nieco cieplej. A wszystkie podmioty, które chcą się włączyć w akcję i zaprosić koziołki na swój teren, uzyskają szczegółowe informacje po przesłaniu wiadomości na adres marketing@aquanet.pl.
Już dziś warto zarezerwować sobie w kalendarzu datę 21 czerwca. Tego dnia Aquanet przejmuje Łęgi Dębińskie, gdzie za dnia odbędzie się piknik rodzinny, w czasie którego nie zabraknie dobrej zabawy dla najmłodszych. Wieczorem natomiast rozpocznie się koncert muzyki filmowej, podczas którego wystąpią muzycy Filharmonii Poznańskiej. Wydarzeniu będzie towarzyszyła wyjątkowa oprawa, a muzyka nie będzie jedyną atrakcją. Zwieńczeniem wydarzenia będzie pierwszy w historii Poznania publiczny pokaz dronów, dzięki któremu niebo nad parkiem stanie się sceną dla spektakularnego świetlnego show.
Jubileuszowych akcentów w przestrzeni miejskiej będzie więcej – pojawią się na murach, drogach, na elementach infrastruktury wodociągowo-kanalizacyjnej.
- Nie zapominajmy, że Aquanet to blisko 900 osób, które każdego dnia pracują na to, żeby mieszkańcy aglomeracji poznańskiej mieli zapewnione absolutnie kluczowe dla komfortu życia usługi. Z tego miejsca chciałbym Wam drodzy współpracownicy serdecznie podziękować! – dodaje Paweł Chudziński.
19.03.2025
22 marca to dla nas szczególna data, tego dnia obchodzimy Światowy Dzień Wody zainicjowany przez Organizację Narodów Zjednoczonych. A zgodnie z naszą misją – gospodarując wodą poprawiamy jakość życia.
W ubiegłym roku wyprodukowaliśmy 49 812 404 m3 wody nadającej się do picia prosto z kranu. Taką ilością moglibyśmy wypełnić Jezioro Kierskie i jeszcze 7 zbiorników wielkości Jeziora Strzeszyńskiego!
Dlaczego zachęcamy do picia naszej kranówki?
To bogate źródło minerałów, które dobrze wpływają na nasze zdrowie i ogólne samopoczucie. Najnowsze badania pokazują, że aż 47 proc. mieszkańców regularnie pije poznańską kranówkę.
Skąd mamy pewność, że jest bezpieczna?
Odpowiedź tkwi w licznych i szczegółowych badaniach, które wykonujemy regularnie i publikujemy co kwartał.
Do zbiorowego zaopatrzenia w wodę wykorzystujemy głównie wody podziemne (w 2024 roku 66% całej pobranej przez nas wody stanowiła woda podziemna, a 34% woda powierzchniowa). Dostarczana przez nas woda jest na bieżąco monitorowana i podlega stałej kontroli laboratoryjnej. Na obiektach Poznańskiego Systemu Wodociągowego stosujemy ponadto multibarierę dezynfekcyjną, co oznacza, że wykorzystujemy zawsze co najmniej dwie niezależne metody dezynfekcji wody np. lampy UV, chlor (w śladowych, zgodnych z normami stężeniach), ozon.
Nieustannie kontrolujemy również stan techniczny urządzeń służących do poboru wody, prowadzimy bieżący monitoring sieci, regularny przegląd obiektów, a także prowadzimy remonty sieci i inwestycje. Wszystko po to, by utrzymać naszą infrastrukturę w dobrej kondycji i zapewnić jak najlepszą jakość i ciśnienie dostarczanej wody.
Przesłanie ONZ
22 marca traktujemy jako nasze święto, nie zapominamy jednak o idei stojącej za jego ustanowieniem - jest nią zwracanie uwagi na krytyczne problemy związane z gospodarką wodną
i dostępem do wody pitnej. W tym roku hasłem promowanym przez ONZ jest „ochrona lodowców”, a kluczowe przesłania brzmią następująco:
18.02.2025
Kilkadziesiąt wiekowych, poznańskich hydrantów przeszło gruntowną renowację odzyskując dawny blask. Z czasem trafią z powrotem na ulice, pełniąc swoją funkcję przez kolejne lata.
Są symbolem i wizytówką wodociągów. Hydranty stanowią nieodłączny element miejskiego krajobrazu i niezbędną infrastrukturę przeciwpożarową. Te w historycznych osiedlach Poznania różnią się jednak od innych – są czarne, wykonane z żeliwa, nierzadko pamiętają przełom XIX i XX w. Są eksploatowane przez dziesiątki lat, więc ich stan techniczny się pogarsza.
- Postanowiliśmy odrestaurować wycofane z eksploatacji hydranty staromiejskie. Demontowane urządzenia nie nadawały się do dalszego wykorzystania, a ich główną funkcją jest przecież pewna ochrona przeciwpożarowa. Po kompletnej renowacji będą nie tylko w pełni sprawne technicznie, ale też estetyczne, a więc miłe dla oka mieszkańców i turystów. Takie działania są bardzo ważne, ponieważ przyczyniają się do zachowania historii Poznania – wyjaśnia Andrzej Czarnecki, kierownik Działu Sieci Wodociągowej spółki Aquanet.
Hydranty będą wracały na ulice Poznania pojedynczo, kiedy inne będą wyłączane z użytku. Trafią przede wszystkim na Stare Miasto, ale też na Wildę i Łazarz.
18.02.2025
W przypadku wystąpienia uszkodzenia wodomierza na skutek oddziaływania niskich temperatur zgłoś to pod nr 61 8 359 160, 130 by umówić termin jego wymiany.
04.09.2024
Izba Gospodarcza Wodociągi Polskie udostępniła na swojej stronie przygotowany przez specjalistów z całego kraju poradnik - "Koniec z mitami na temat Legionelli! – Kompendium wiedzy dla każdego".
Zachęcamy do lektury.
Materiał dostępny jest TUTAJ.
18.06.2024
Informujemy, że trwa akcja zadymiania sieci kanalizacyjnej, która jest prowadzona przez firmę Hydro-Term na zlecenie Aquanet.
Jest to część regularnych działań mających na celu zapewnienie sprawnego i bezpiecznego funkcjonowania infrastruktury kanalizacyjnej.
Zadymianie sieci kanalizacyjnej jest efektywną metodą kontroli stanu sieci.
Polega na wprowadzeniu nietoksycznego dymu do systemu kanalizacyjnego, co pozwala na:
• identyfikację nieszczelności i uszkodzeń sieci kanalizacyjnej;
• sprawdzenie prawidłowego podłączenia przyłączy kanalizacyjnych oraz nielegalnych podłączeń;
• lokalizację miejsc, gdzie do sieci kanalizacyjnej dostają się wody opadowe.
Akcja zadymiania przebiega według następującego schematu:
1. Przygotowanie odpowiedniego odcinka sieci kanalizacyjnej do zadymiania, poprzez jego izolację od reszty systemu.
2. Wprowadzenie do sieci bezpiecznego dla zdrowia i środowiska dymu, który szybko rozprzestrzenia się w rurach kanalizacyjnych.
3. Obserwacja miejsc, w których dym wydostaje się na powierzchnię. W ten sposób identyfikowane są nieszczelności oraz nieprawidłowe przyłączenia.
W trakcie trwania akcji mogą Państwo zauważyć wydobywający się dym z otworów kanalizacyjnych, a także z niektórych budynków. Pragniemy zapewnić, że dym jest całkowicie bezpieczny i nietoksyczny. W przypadku zauważenia dymu w domu, prosimy o otwarcie okien i drzwi w celu jego przewietrzenia.
Jeśli mają Państwo jakiekolwiek pytania lub wątpliwości, prosimy o kontakt pod adresem klient@aquanet.pl.
Dziękujemy za wyrozumiałość i współpracę w trakcie trwania akcji. Państwa bezpieczeństwo oraz sprawność infrastruktury kanalizacyjnej są dla nas priorytetem.
Dla Twojego komfortu oraz usprawnienia naszej pracy, wprowadziliśmy ułatwienia, które pozwolą podać Ci stan wodomierza w kilku prostych krokach!
Wystarczy, że wyślesz nam zdjęcie stanu swojego wodomierza na nasz nr telefonu lub mailowo!
Czytaj więcejZawsze chcemy świadczyć nasze usługi na jak najwyższym poziomie. Dowiedz się, jakie obowiązują nas standardy w ramach realizowanych przez nas prac.
Czytaj więcej
Sprawdź na naszej mapie, jaka woda dociera do Twojego kranu. Pamiętaj -przebadana i uzdatniona woda jest bezpieczna. Zawiera magnez, wapń, potas, sód.
Im więcej tych związków, tym twardsza i zdrowsza jest woda.
Skontaktuj się z nami:
Zajrzyj także do FAQ
Uwaga
Odpowiadamy za zimną wodę w Twoim kranie!
Jeśli Twój problem dotyczy ciepłej wody, niestety nie będziemy w stanie Ci pomóc.
Masz pytania?
Zajrzyj także do FAQ
Awaria?
Uwaga
Odpowiadamy za zimną wodę w Twoim kranie!
Jeśli Twój problem dotyczy ciepłej wody, niestety nie będziemy w stanie Ci pomóc.